
8 způsobů jak přežít zimu
V posledních dnech se zima začala i v našich nejnižších polohách výrazněji ozývat. Ne každý z nás však výraznější ochlazení snáší stejně. Nižší teploty mohou slabším jedincům způsobovat zdravotní obtíže, např. s dýcháním. Máme pro vás tedy pár tipů, jak se zimou bojovat.
- Utěšujte se a dodávejte si dobrou náladu myšlenkou, že zima nebude trvat věčně.
- Pokud máte alespoň trochu možnost, dopřejte si během zimy výlet na jih za teplem.
- Jestli vám zima skutečně velmi nevyhovuje, zkuste zvážit trvalý přesun do tepla.
- Zkuste si užít pozitivnější stránky zimy, např. večer strávený u krbu.
- Pokuste se nechat zimu za dveřmi tím, že si zatáhnete závěsy.
- Vyjděte si na procházku během slunných dnů. Dodá vám to jistě dostatek energie.
- Pokud jste spíše sova, zkuste i tak vstát dříve, abyste načerpali během dne co nejvíce světla.
- Jestli vás zima nutí zdržovat se spíše v interiéru, zkuste čas získaný čas využít co nejvíce efektivně a dejte se do věcí, které již např. delší dobu odkládáte.
Jak se vyhnout chřipce a nachlazení aneb v posteli jen v noci
Najde se jistě jen málo lidí, kteří by odmítli, strávit dobrovolně trochu toho času válením se v posteli. Horší ale je, pokud jste nuceni jej tam trávit, přičemž příčinou je náhlá neschopnost vašeho organizmu dělat cokoliv jiného, než jen nehybně ležet. Jinými slovy, když vás přepadne chřipka či nachlazení. Některé období v roce jsou pro šíření virů příznivější, jak např. aktuální sychravé počasí. Přinášíme vám tedy pár tipů, jak se chřipce a nachlazení můžete pokusit předejít.
- Jezte zdravě a hýbejte se: pravidelným cvičením a zdravou stravou bohatou na zeleninu a ovoce posílíte svůj imunitní systém.
- Vyhýbejte se stresu: Stres obecně výrazně oslabuje organizmus.
- Dostatečně spěte: Řádnými 7–8 hodinami spánku poskytnete tělu prostor se zregenerovat.
- Myjte si často ruce: Ruce přichází během dne do kontaktu s řadou povrchů a předmětů, ze kterých si můžete odnes řadu virů a původců různých onemocnění. Zvláště to platí o veřejných prostorech.
- Udržujte čistý svůj pracovní stůl: Pravidelně umývejte a desinfikujte své pracovní prostředí.
- Vyhýbejte se davům: Během kritických období zkuste minimalizovat svůj pohyb v rušných a uzavřených prostorech (např. v přeplněné MHD).
9 tipů pro lepší ranní vstávání

Podzim už pomalu klepe na dveře a s ním i chladná a pochmurná rána, kdy se ranní vstávání stává ještě těžším než obvykle. Máme pro vás tedy pár tipů, jak ranní vstávání překonat co nejsnáze:
- Dopřejte si dostatek spánku – Pokud budete spát jen např. 4h, ranní vstávání bude vždy peklo.
- Teplo i po probuzení – V chladnějším období se nám obzvláště nechce vstávat, jelikož v posteli je tak teplo. Zkuste si položit do blízkosti postele např. svetr, který na sebe dáte ihned po probuzení.
- Vzdálený budík – Umístěte budík tak, abyste na něj nedosáhli z postele a museli jste vstát.
- Voda před spaním – Vypijte větší množství vody před usnutím. Ranní potřeba vás tak jistě nenechá dlouho vylehávat.
- Světla – Okamžitě po zaklapnutí budíku rožněte světlo.
- Rozcvička – Krev vám také pomůže rozproudit krátké ranní protažení.
- Pití – Po probuzení se napijte něčeho studeného.
- Relax – Snažte si ráno vyčlenit 10–15min kdy mrknete na TV či facebook. Přechod do reality nebude tak prudký.
- Večerní příprava – Snažte si na ráno nachystat maximum věcí (např. oblečení, pracovní potřeby) tak, aby vás ráno nezatěžovaly.
Práce v posteli

Možná to znáte. V práci nestíháte a už se vám nechce sedět v kanceláři o půl osmé večer. Sbalíte si tedy věci a doma si s notebookem a papíry vlezete do postele. Uděláte si pěkně pohodlí a pustíte se do práce. Je to ale dobře?
Krátkodobě jistě ničemu neublížíte, nicméně z dlouhodobého hlediska může tato činnost negativně ovlivnit kvalitu spánku. Ložnice, respektive postel by měla být místa, která se pojí výhradně se spánkem a se sexem. Práce by měla zůstávat za dveřmi! Jestliže pracujete, mozek zůstává stále nějakou dobu aktivní i po odložení notebooku a papírů a hůře se tak dělo dostává do spánkové nálady. Navíc vystavování se umělému světlu počítačů, tabletů a mobilů po západu slunce potlačuje uvolňování hormonu melatonin, jež pomáhá navodit spánek.
V zájmu co nejkvalitnější spánku by navíc z ložnice měly zmizet všechny věci připomínající nejen práci (aktovka, pracovní oblečení…), ale i např. sportovního vybavení a oblečení, jež hodláte použít další den ráno během vašeho pravidelného workoutu.
Deka nebo povlečení?
Pocit příjemného tepla nám nezajistí jenom teplo domova, ale kvalitní deka, do které se stačí jenom zachumlat a strávit tak příjemný čas s rodinou u televize, na chatě nebo i u praskajícího krbu.
Jak bychom správně měly vybírat deku? No především podle typu, materiálu, gramáže, rozměru nebo dokonce řešení lemu. Vybírat z typu deky můžeme z velké škály – tkané, pletené, vlněné, vyjímatelnou výplní, jednostranné, oboustranné, pro letní období, pro zimní období, jarní a podzimní období nebo pro zimní období.
Design dek si můžete vybírat z jednobarevných, vícebarevných, deky s motivy, deky s vytlačeným vzorem, prošívané deky. Rozměry dek jsou stanoveny nebo si deku můžete nechat ušít přímo na míru.
Teď je už jenom otázka, zda deku nebo povlečení. Jako všechno ostatní, tak i ložní povlečení prochází vývojem. Během několika let se nezměnily jenom vzory, ale také materiály (perkal, mikroplyš, mikrobavlna, mikrokrep a další). Nejpoužívanější je především bavlněné povlečení, ale v oblíbenosti stoupá i krepové povlečení, které nabízí tu výhodu, že se nemusí žehlit.
V této době je již možnost zakoupit velké množství i druhů povlečení luxusní, dětské povlečení, saténové povlečení, ale i překrásný přehoz na postel s možností i stejného materiálu i vzoru, jako je povlečení.